„Supta Psoriasis-Asana” Aktywizacja ciała i ducha przy wykorzystaniu jogi i medytacji.

Skąd ten pomysł?

Projekt Supta Psoriasis Asana to odpowiedź na przeszkody z jakimi spotykają się osoby zmagającego się z chorobami skóry podczas próby aktywnego uczestnictwa w zajęciach sportowych. Wykluczenie i stygmatyzacja bywają okrutne. Wynikające z niewiedzy sądy i dyskryminacja są krzywdzące dla osób chorych i prowadzą do ich wycofania się z aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. W dzisiejszych czasach uprawianie różnego rodzaju sportów jest zjawiskiem rozpowszechnionym i nieustannie promowanym. Jest to coś bardzo pozytywnego ze względu na niewątpliwe korzyści zdrowotne wynikające z podejmowania aktywności fizycznej. Słuchając opowieści osób chorych i przyglądając się bacznie środowiskom oferującym różnego rodzaju zajęcia sportowe zadajemy sobie pytanie: gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla osób z chorobami skóry? Odpowiedź na powyższe pytanie jest rozczarowująca – rzadko bowiem zdarza się aby osoba z chorobą skóry była przyjmowana z otwartymi ramionami. Pragniemy to zmienić! Dlatego też stworzyliśmy ten projekt.

Kim są nasi uczestnicy?

Projekt skierowany jest do osób dorosłych chorych na łuszczycę i inne choroby skóry, które ze względu na swoje dolegliwości czują opory wobec aktywnego uczestnictwa w zajęciach sportowych. Pragniemy dotrzeć do osób, które chcą zmienić swój dotychczasowy styl życia, wprowadzić dobre zmiany, zadbać o swoje zdrowie i jednocześnie wyjść z cienia swojej choroby. Osoby do których skierowany jest projekt to jednostki, które mimo chęci i potrzeby do zmiany życia obawiają się, że będą obiektem stygmatyzacji i dyskryminacji.

Co tam się dzieje?

Zajęcia, które prowadzimy to warsztaty jogi połączone z medytacją. Wybór tej praktyki wiąże się z faktem iż jest to aktywność mało inwazyjna co jest atutem w przypadku osób zmagających się z problemami skóry. Sporty wymagające dużo wysiłku, sporty grupowe lub takie, które wiążą się z użyciem specjalnych akcesoriów lub stroju mogą przyczynić się do pogorszenia stanu skóry poprzez powstanie ran, zadrapań lub otarć wrażliwej skóry chorego.  Joga jest aktywnością wyciszającą co jest szczególnie pożądanym elementem u osób chorych, nieustannie narażonych na stres związany z wyglądem. Poczucie wyciszenia organizmu jakie daje joga połączona z medytacją ma korzystny wpływ na kursantów, pomaga im się zrelaksować, zajrzeć w głąb siebie, odwraca uwagę od kondycji ich skóry, a także pomaga w akceptacji swojego ciała.

Prowadzone przez nas zajęcia dostarczają uczestnikom wiele narzędzi umożliwiających konsekwentne prowadzenie zdrowego stylu życia. 

Kto finansował projekt?

Projekt został sfinansowany przez Europejski Korpus Solidarności.

Przewiń do góry